štvrtok, 25. júla 2013

Tak trocha kokosové cupcakes s tak trocha čokoládovým krémomTak trocha, tak trocha...

Keďže som piekla koláčiky ako prekvapenie/darček pre niekoho iného, nechcela som príliš experimentovať a riskovať. Samozrejme, že som piekla v deň svadby, takže ak by mi "to" celé vybuchlo pod rukami, musela by som utekať po obligatórnu kyticu (a nič proti kvetom, ale v záhrade ich mám osobne oveľa radšej). A tak som "to" poupravila len tak trocha a tak trocha dostajlovala.

Obyčajný recept s trocha upravenými ingredienciami, trocha zlata, biela čokoláda a voilá, gratulačné svadobné cupcakes namiesto tradičnej kytice sú na svete!

Recept je jednoduchý, klasický. Ako tekutú ingredienciu však použijeme kokosovú smotanu. Potom to celé bude vyzerať asi takto:

125g masla (izbová teplota)
150g kryštálového cukru
2 veľké vajcia
200g polohrubej múky
1/2 čajovej lyžičky soli
2 čajové lyžičky kypriaceho prášku
150ml kokosovej smotany
 
Platí postup ako pri všetkých cupcakes (creaming method). Vyšľahať maslo s cukrom a pridať po jednom vajíčka. V inej miske zmiešať sypké ingrediencie (múka, soľ, kypriaci prášok). Postupne pridávať do maslovej zmesi sypkú zmes a kokosovú smotanu. Do cesta môžete pridať aj posekanú bielu čokoládu. Biela čokoláda má však nižší bod topenia ako mliečna čokoláda a tak sa nemožno čudovať, keď vám troška "prihorí" (trocha zhnedne). Na chuti to však koláčikom neuberie. 


Koláčiky pichnúť do rúru vyhriatej na 180 stupňov a piecť približne 20 minút. 

Keď koláčiky vychladnú, pripravíme si krém. Keďže bolo vonku (a stále je) neznesiteľne teplo, koláčiky som zdobila Swiss Meringue krémom, ktorého základom je bielkový sneh. Vďaka nemu je krém pevnejší, drží a neroztápa sa tak ľahko a rýchlo ako klasický maslový alebo syrový krém. Na krém potrebujeme:

3 bielka (izbová teplota)
60 gramov práškového cukru
150g masla (izbová teplota)

Najskôr si do menšieho kastrólika dáme variť vodu a po zovretí plameň stíšime. Položíme naň sklenenú alebo kovovú misku (hlbokú panvičku), do ktorej sme si dali bielka s cukrom a miešame. Cieľom je, aby sa nám cukor poriadne roztopil a aby nebol v kréme cítiť. Navyše nám bielka zostanú také pekne lepkavé :) (a lepkavé bielka sú strašne fajn). Keď sa nám cukor v bielkach rozpustí a začne sa nám tvoriť pena, začneme šľahať. Je už na vás, či budete šľahať na sporáku alebo mimo neho. Ja zväčša vypnem sporák, začnem šľahať a keď sa mi začne tvoriť sneh, dám bielka zo sporáka dole a došľahám na linke. A ďalej sa citujem (lebo som lenivá):

"A teraz maslo. Pridávame ho po malých kúskoch, vždy poriadne premiešame. Po pár minútach uvidíte čosi strašne škaredé a budete mať chuť sa rozplakať. Ide o moment, kedy väčšina ľudí usúdi, že „krém“ treba vyliať do záchoda. NIE! Krém bude vyzerať ako tvaroh, ale nesmiete to vzdať. Možno ho budete musieť šľahať ďalších 15 minút. No a čo?! Z masla sa bude uvoľňovať voda a tá spôsobí, že sa vám krém nachvíľu „zgrcne“. Nezostáva vám nič iné, len mi veriť. A čakať. A šľahať. A...tramtadáááááááádáááááááááááá."

Krém dáme na vychladnuté cupcakes a posypeme posekanou bielou čokoládou. Zabalíme do škatuľky, previažeme stužkou a odovzdáme!
1 komentár:

  1. Ahoj máš brutálny blog :) Veľmi si ma inšpirovala s robením cupcakes, tak som ich vyskúšala, nájdeš ich na blogu :)
    natalihnat

    OdpovedaťOdstrániť