pondelok, 9. apríla 2012

Veľkonočné vajíčka alebo Ošúp si svoj cupcake


  ...lebo čo už môže byť lepšie ako cupcakes v škrupinke?!


Hoci ide o tak trochu pracnú cupcake variantu, vajíčka sú neskutočne efektné.


Potrebujeme ľubovoľný počet škrupiniek a akékoľvek koláčové cesto. Z jednej strany si urobíme menšiu dierku a poolupujeme dokola tak, aby sa nám cez ňu neskôr zmestilo zdobiace vrecko. Obsah vajíčok vylejeme a škrupinky poriadne pooplachujeme v teplej vode. Do nádoby si dáme vrelú vodu so soľou, do ktorej ponoríme škrupinky na 30 minút. Potom ich opláchneme ešte raz a necháme poriadne odkvapkať a usušiť.

Ak chcete škrupinky farbiť, tak ihneď po opláchnutí od slanej vody. Ja som mala tento rok farebnú premiéru (veď to aj tak dopadlo); na farbenie som použila potravinárske gélové farbivá (viac, ako som mala, takže z pastelových vajíčok boli vajíčka...nepastelové). A ak by ste chceli vedieť, ako sa také zažraté potravinárske farbivo dostáva z rúk, tak: drhnúť sódou bikarbónou! Po nafarbené treba nechať vajíčka aspoň hodinku odstáť (najlepšie však je,  nachystať si škrupinky deň-dva vopred, inak sa s tým celým budete piplať pol dňa ako ja).

Medzitým si pripravíme cesto; ja som robila svoje vanilkové cupcakes cesto, ktorého recept je však tajný. Podstatné je, pripraviť si polovičnú dávku (ak ide o cupcakes cesto) na 12 vajíčok, ktoré plníme LEN do polovičky. Plnenie je tak trocha "piplačka", pretože nevidíte, koľko cesta do škrupinky dávate, takže ho treba často kontrolovať. 

Po naplnení vytvoríme v cupcakes forme vajíčkam "hniezda" z alobalu, aby nám pekne stáli. A šupneme do rozpálenej rúry (180 stupňov) na približne 20 minút. Cesto kontrolujeme tak, ako vždy; špáradlom a nosom (len ten nos tam nepcháme). Môže sa stať, že sa vám cesto vyleje z vajíčka, netreba sa však báť, cesto sa dá po vychladnutí zo škrupinky olúpať. 



No a už vám zostáva len pekne naservírovať a podarovať dobroprajným šibačom!



A pre tých, ktorí by chceli vidieť originály; vajíčka v skutku pastelové a oveľa profesionálnejšie, tak tu.  



2 komentáre:

  1. Tak to je opravdu originální, jen co je pravda, jenže tohle asi dělat nikdy nebudu, protože na takové "piplačky" nemám trpělivost ani šikovnost.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Musím jen souhlasit:) Nominovala jsem tě na svém blogu na ocenění

      Odstrániť